Skip to main content

Podejmowanie działania, przełamywanie strachu, to się liczy. To formuje wyniki jakie osiągasz, w życiu, oraz w świecie biznesu online.
Tu nie liczą się intencje, ale akcja. Świat internetu biegnie szybko do przodu, jeśli nie wdrożysz swoich pomysłów w życie, za kilka miesięcy nikt o nich nie będzie pamiętał.

Opowiem Ci o filmie który widziałam kinie w Pradze, w sobotę, 7 marca. To historia parku narodowego Virunga, zlokalizowanego w Kongo, środkowej części Afryki. To historia tylko z pozoru odległa od biznesu online. W rzeczywistości bardzo blisko związana z osiąganiem sukcesu w świecie internetu, bowiem głównych bohaterów cechuje zachowanie, które jest również typowym dla tych, co osiągają szczyty w biznesie online.

Film opowiada o…

Państwie w środkowej części Afryki, Kongo, które od XIX wieku borykało się z problemami. To wtedy stało się kolonią belgijską, co doprowadziło do eksploatacji ludzi, zasobów mineralnych i naturalnych kraju. Gdy w roku 1960 odzyskało wolność, jego mieszkańcy nie potrafili sobie z nią poradzić. Potrzeba było lat, by zacząć formować demokrację.

 

Kongo narodowy Park Virunga

Kongo Narodowy park Virunga

 

Dziś kraj przesiąknięty jest zbrodniarzami wojennymi, którzy schronili się tu po ludobójstwie w Rwandzie w roku 1994 (w ciągu zaledwie 100 dni zginęło ponad 1 milion osób).
Toczą się walki pomiędzy armią rebeliantów oraz armią kongijską. W tym konflikcie największą cenę płacą mieszkańcy oraz zwierzęta.
Kongo pełne jest bogactw: mineralnych, przyrodniczych oraz złóż. Na terenie parku narodowego Virunga odkryto ropę naftową.
Problem w tym, że rozpoczęcie wydobycia ropy, zniszczy znajdujące się tam jezioro oraz cały park narodowy, będący ostatnim miejscem na świecie zamieszkiwanym przez goryle górskie.
Jak się okazuje, goryle górskie są magnesem dla turystów. Wraz z innymi mieszkającymi tam zwierzętami: lwami, antylopami, słoniami, stanowią podstawę dla rozwoju turystyki całego regionu i zbudowania bezpiecznej przyszłości tego regionu świata.

Zniszczenie ich, przyniesie Kongo ruinę, a ludzi i zwierzęta zepchnie w otchłań wojny domowej i biedy.
Jednak zagraniczna korporacja SOCO, ostrząca sobie zęby na złoża ropy nie chcę zostawić zwierząt i ludzi w spokoju. Giną kolejne osoby i zwierzęta, zabijani w masowych rzeziach. Po nich zostają groby strażników parku i sieroty goryli.

Walka z korporacjami, dysponującymi wielkim budżetem, korumpującym kolejnych urzędników wydaję się przegrana… podobnie gdy zaczynasz biznes online, bądź gdy masz pomysł na produkt. Na rynku przesiąkniętym firmami, trwa walka nie zawsze w otwarte karty.

Kongijczycy zamiast rozpaczać, ustanowili straż parku, zaczęli aktywnie chronić zwierzęta przed będącymi na usługach korporacji SOCO kłusownikami. Po mającej miejsce w 2007 roku okrutnej rzezi całej rodziny goryli górskich, stworzyli sierociniec dla ocalałych sierot zwierząt, gdzie obrońcy parku zajmują się młodymi gorylątkami. Jednym z opiekunów nich jest Andre Bauma, który opiekę nad zwierzętami traktuje jak swoje posłannictwo życiowe.

Andre Bauma

 

To bardzo niebezpieczna praca, do dzisiejszego dnia zginęło ponad 130 obrońców parku Virunga. Jednak nie ustają w działaniach. By ujawnić światu ich walkę o przyszłość Virungi, powstał film „Virunga” pokazujący obecną sytuację w parku oraz ludzi podejmujących codzienne działanie by chronić zwierzęta i swoją przyszłość.

Gdyby ulegli zastraszeniu, korupcji, z dużym prawdopodobieństwem, szybko zginęły by zwierzęta, a za nimi społeczności ludzi żyjących w Kongo.
Podobnie gdy tworzysz biznes online, samo myślenie o pomysłach, ideach, poczucie strachu przed większymi firmami dominującymi w tej chwili rynki, nie przyniesie zmian.
By pójść do przodu, trzeba zacząć działać. Liczy się tylko działanie, marzenia o rezultatach bez akcji tylko marnują twój czas.

 

Kongo, park Virunga, Gorylątko

Kongo, park Virunga, Gorylątko

 

W Virunga, gdyby nie akcje obrońców parku, zbudowanie sierocińca, aktywna walka o bezpieczeństwo terenu i mieszkających tam goryli, nawet za cenę swojego życia, nikt by się o nich nie dowiedział. Marzenia o stworzeniu w parku atrakcji dla turystów z całego świata, dającej szansę uratowania ostatniej na świecie populacji goryli górskich, przynoszącej w ten sposób dochody mieszkańcom tego terenu, umarły wraz z ostatnim zabitym gorylem.

Bądź jak dzielny Andre Bauma, strażnik sierocińca i przyjaciel goryli górskich. Zacznij pracę nad pomysłem, produktem. Nie czekaj.

Podobnie jak w Virunga, działania przyniosą zmiany, tam ma miejsce powolne wycofywanie się niszczycielskich korporacji, pojawia się większe bezpieczeństwo zwierząt i ludzi. W Twoim biznesie pojawi się rozwój marki i wzrost zarobków.

W codziennym działaniu kryje się potęga domina, gdzie mały klocek przewraca większe, jeśli wprowadzimy je w ruch, tak by jeden uderzał w drugi, ze zwiększającą się za każdym razem siłą.

Codzienne działanie ma potęgę domina, małe klocki przewracają większe, gdy wprowadzimy je w ruch Click To Tweet
Martyna

Author Martyna

Zajmujaca sie e-commerce od ponad dwóch lat, pracująca w internecie od 5-ciu, z wykształcenia architekt, z zamiłowania przedsiębiorca, pasjonatka natury, gór, zwierząt, rozwoju osobistego. Patriotka. Kreatywna perfekcjonistka, jest tam gdzie otwarta przestrzeń, góry i ocean.

More posts by Martyna

Join the discussion 2 komentarze

 • Ryszard Byrka pisze:

  W Kongo żyją też, bliższe nam, ludziom, szympansy bonobo, od których moglibyśmy uczyć się pokojowego współżycia:

  https://www.youtube.com/watch?v=lAdjm99Kh04

 • Świat natury jest potężnym nauczycielem, nie ma tu pozy, niskiej wiary w siebie, snobizmu. Jest pragnienie życia, cudowne kolory i formy, inteligentne sposoby na problemy.
  Gdy znikną zwierzęta i rośliny, zniknie znacznie więcej niż po prostu ekosystem w którym możemy żyć

  Ciekawy film Panie Ryszardzie, dziękujemy za komentarz

  Wesołych Świąt
  Martyna Bizdra

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.