Skip to main content

Większość z nas, pracujących w internecie, zna ten scenariusz. Godziny spędzane przed komputerem. Z tym wiąże się praca w internecie, przynajmniej na początkowym etapie.

Budowanie biznesu online to dni, miesiące wysiłku. Gdy jeszcze nie możesz pozwolić sobie na zlecanie prac innym, wykonywanie wielu działań przy tworzeniu strony, rozwijaniu projektu, to na ogół siedzenie bądź stanie przed komputerem. Nie wystarczy przecież wykonać sklep internetowy, bloga, platformę www. Trzeba napisać ciekawe artykuły, nagrywać filmy wideo, odpowiadać na komentarze, emaile, tworzyć projekty dla klientów. A internet ma siłę rozciągania zadań w czasie. Zanim się zorientujesz, już sprawdzasz co się dzieje na facebook, twitter, portalach z nowościami. To przerywa skupienie jakiego wymaga wykonanie jakiegoś zadania, oraz… siedzisz na krześle dłużej.

 

zdrowie przy biurku

Zdrowie przy biurku

 

Reakcje ludzkiego organizmu na długie siedzenie

Lekarze badający reakcje ludzkiego organizmu na ten tryb pracy, mówią zgodnie: siedzenie ponad 6 godzin dziennie, skraca życie, zwiększa ryzyko zawału serca nawet o 40%, wystąpienia raka, cukrzycy typu drugiego. Gdy siedzisz, Twoje:

 • Serce: Twoje mięśnia spalają mniej tłuszczu, krew zwalnia prędkość krążenia, co podnosi ciśnienie, cholesterol
 • Trzustka: produkuje insulinę, hormon dostarczający do komórek glukozę by zamienić ja na energię. Jak podaje Bonnie Berkowitz na łamach Washington Post, komórki organizmu osoby siedzącej, reagują wolniej na insulinę, co przynosi jej nadprodukcję przez trzustkę. Badania z roku 2011 ujawniły spadek responsywności komórek na insulinę już po jednym dniu przedłużonego siedzenia. To może między innymi prowadzić do cukrzycy.
 • Jelita, piersi, szyjka macicy: wystąpienie raka. Badania ujawniają powiązanie pomiędzy tymi typami raka a dłuższym siedzeniem. Lekarze przypuszczają, że może być to spowodowane nadprodukcja insuliny która powoduje nadmierny rozrost komórek. Dodatkowo, bez ruchu, zmniejszasz działanie antyoksydantów, niszczących komórki rakowe w organizmie ludzkim

 

Zdrowie przy komputerze

Dobrym sposobem jest postawienie obok komputera zegarka i sprawdzanie upływającego czasu

 

 • Mięśnia: siedzenie przy pracy przy komputerze przyczynia się do skrzywienia kręgosłupa (garbienie pleców), osłabienia mięśni pośladków, co jest główną przyczyna upadków u osób starszych, bolących pleców
 • Nogi: pochodnymi długiego siedzenia jest zwolnienie krążenie w nogach, co zatrzymuje w nich płyny. Rezultat: opuchnięte kostki, żylaki. Drugą sprawą jest zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy.
 • Mózg: spowolnienie jego pracy, koncentracji, kreatywności, logicznego myślenia.
 • Kręgosłup: do dysków pomiędzy kręgami nie docierają odpowiednie ilości substancji odżywczych oraz tlenu, zwiększa się ryzyko wystąpienia przepukliny dysku lędźwiowego.

 

Nie masz biurka do pracy na stojąco przy komputerze? Weź podpórkę pod laptop, jaką na przykład zakupisz w IKEA, dostosuj wysokość, tak by Twoje ręce w łokciach zgięte były podczas pracy pod kątem prostym.

 

zdrowie przy komputerze

zdrowie przy komputerze

Nawet ćwicząc codziennie, niewiele pomagasz swojemu organizmowi. O prostych zmianach, takich jak biurko przy którym stoisz zamiast siedzieć, by dbać o zdrowie przy komputerze, pisaliśmy w artykule: Jak dbać o zdrowie podczas pracy przy komputerze oraz Pracuj stojąc. Nawet jeśli nie masz wysokiego biurka, Ikea ma swojej ofercie podkładki pod laptop, które pomagają osiągnąć zamierzony efekt.

„Życie kocha tych co je kochają, życie lubi być chwycone za poły marynarki i usłyszeć: Jestem z Tobą dzieciaku. Ruszajmy.” Melvin Chapmanzdrowie przy komputerzeWłaściwa pozycja siedząca

 • nie pochylaj się do przodu
 • miej zrelaksowane ramiona
 • proste plecy
 • stopy trzymaj prosto na podłodze, nie zakładaj nogi na nogę

Wspomnieliśmy już o dwóch fundamentach do zadbania o swoje zdrowie podczas pracy siedzącej. Pierwszym jest zmiana biurka, pozycja stojąca zamiast siedzącej, właściwa pozycja siedząca, drugim elementem jest ruszanie się, co pół godziny wstawanie, by przez kilka minut przejść się, przebiec. Pomagają w tym aplikacje na smartfony, takie jak Pomodoro. Kolejną zmianą, prostą we wprowadzeniu, jest pełne składników odżywczych śniadanie.

 

zdrowie przy komputerze

 

Naukowcy odkryli, że istnieje bezpośrednie powiązanie pomiędzy niewystarczającym śniadaniem, a ogólnym stanem zdrowia, poziomem energii, wystąpieniem poważnych schorzeń, szybkością zachodzenia procesów starzenia. Przy pracy w pozycji siedzącej, jest to szczególnie istotne. Przy osłabionym organizmie, dostarczenie organom składników odżywczych, staje się jeszcze bardziej kluczowe.

„Życie jest coś warte jeśli próbujesz. Spróbuj czegoś nowego, by przekonać się czy podołasz zadaniu. Spróbuj dokonać pozytywnej zmiany w życiu własnym i innych. Spróbuj dokonać postępu. Spróbuj nauczyć się nowej umiejętności. Daj się z siebie. Daj z siebie najlepsze co masz. Idź na całość.” Jim Rohn 

Ludzki organizm, zbudowany z ponad 100 miliardów komórek, potrzebuje do 114 odmiennych składników odżywczych, których sam nie potrafi wytworzyć. Te składniki mogą być dostarczone tylko poprzez jedzenie. Jeśli ich nie dostarczamy, organy wewnętrzne, zaczerpną je z części organizmu, na przykład z kości i innych organów, osłabiając w tym procesie system immunologiczny.

 

zdrowie przy komputerze

 

Składniki odżywcze wykorzystane w dniu poprzednim oraz nocy na regenerację, są znów potrzebne o poranku, by dobrze funkcjonować. Gdy się ich nie dostarcza, następuje proces zubożania własnych tkanek. Choroby takie jak: rak, cukrzyca, otyłość, depresja. napady złości, choroby serca, bóle głowy, artretyzm, osteoporoza starzenie się, zmarszczki i wiele innych, maja swoje początki, bądź rozwijają się. miedzy innymi z powodu niewystarczającego śniadania.

Pyszne śniadanie, które daje Ci niezbędną energię do życia i pracy 

Bogate w składniki odżywcze, o niskiej zawartości tłuszczu, cukru, wysokiej jakości włókien, dające energię, spowalniające procesy starzenia, leczące choroby, spalające tłuszcze, smaczne i szybkie w przygotowaniu. Takie własnie powinno być śniadanie, szczególnie gdy potrzebujesz dodatkowej energii do wyczerpującej pracy w pozycji siedzącej.

Ten przepis został „skonstruowany” przez naukowców badających ludzki organizm, lekarzy, Noblistów, pod przewodnictwem Josepha McClendona (Lider rozwoju osobistego, Amerykanin, który z bycia bezdomnym, spania na kawałku tektury stał się światowej sławy nauczycielem rozwoju osobistego, jest współpracownikiem Anthony’ego Robbinsa). Został podany i opisany w książce o której piszę ciut poniżej. Przygotowuje owo śniadanie, zmieniając proporcje warzyw i owoców codziennie. zajmuje mi to maksymalnie 20 minut, możesz również przygotować jego większa ilość, by wystarczyło na dwa dni.

Owoce:

 • 1/2 jabłka
 • 1/2 banana
 • 1/4 grejpfruta
 • 1/4 cytryny
 • 5 winogron
 • 1/2 brzoskwini
 • 1/4 pomidora
 • 3 czereśnie

Warzywa

 • 1/4 buraka czerwonego
 • 1 marchewka
 • 5 listków szpinaku
 • 1 łodyga selera
 • 4 strączki groszku
 • 1 kwiatek brokuła

Proteiny

 • jajko
 • soja niemodyfikowana bądź sproszkowana soja niemodyfikowana
 • surowe mleko (najlepiej sojowe)

Węglowodany

 • ciemny ryż
 • kiełki pszenicy

Zielona Herbata

Orzechy

 • brazylijskie
 • migdały
 • orzechy włoskie

Wykonanie:

jeśli masz blender, włóż wszystkie składniki do blendera i je zmiel.  Śniadanie możesz albo pić albo rzuć, w zależności od konsystencji. Ja dolewam wodę, by mielenie było łatwiejsze. Dodaję również imbir, a czasem sproszkowaną lub świeżą kurkumę (uwaga, barwi palce!). Dzięki temu smak się wyostrza i jest jeszcze bardziej niezwykły.

Smacznego.

Rozkoszuj się pysznym śniadaniem, poza smakiem, wpłynie ono na Twoje zdrowie przy komputerze.

A NAJWAŻNIEJSZE, WSTAWANIE PODCZAS PRACY PRZY KOMPUTERZE

 

Jeśli jesteś zainteresowany większym zgłębieniem tematu wpływu śniadania na zdrowie człowieka oraz zmian pojawiających się po wprowadzeniu zmian, polecamy Ci sięgnięcie po książkę Josepha McClendona III „Change your breakfast, change your life” („zmień swoje śniadanie, zmień swoje życie”), dostępną w formacie ebooka, darmowo. (nie mamy żadnych powiązań z autorem książki, nie czerpiemy profitów z jej promocji).

Teksty żródłowe:

http://www.josephmcclendon.net/ebook/change-your-breakfast.html
http://www.health.harvard.edu/blog
https://www.washingtonpost.com/

Martyna

Author Martyna

Zajmujaca sie e-commerce od ponad dwóch lat, pracująca w internecie od 5-ciu, z wykształcenia architekt, z zamiłowania przedsiębiorca, pasjonatka natury, gór, zwierząt, rozwoju osobistego. Patriotka. Kreatywna perfekcjonistka, jest tam gdzie otwarta przestrzeń, góry i ocean.

More posts by Martyna

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.