Skip to main content

Sklep internetowy zbudowany na WordPress i Woocommerce wymaga do swojego lepszego funkcjonowania dodania wtyczek. Wtyczki te można podzielić na kilka grup w zależności od ich zastosowania i funkcji, jakie dodają do strony. W tym artykule poznasz wtyczki do sklepu internetowego WooCommerce.

Zanim jednak zaczniesz instalować wtyczki pamiętaj o tym, że zbyt duża ilość wtyczek:

  • spowalnia działanie serwisu,
  • może powodować konflikty pomiędzy wtyczkami i WordPressem,
  • wtyczki z podejrzanych źródeł mogą stanowić zagrożenie dla twojej strony z uwagi na posiadanie zagnieżdżonych kodów niebiezpiecznych dla twojej strony.

 Oto, naszym zdaniem, zestaw niezbędnych wtyczek.

Wszystkie wymienione wtyczki do sklepu internetowego WooCommerce są nieodpłatne, za wyjatkiem Akismet (która również posiada darmową wersję)

 

usprawnij pracę sklepu www

usprawnij pracę sklepu www

1. Wtyczki antyspamowe

Musisz mieć zainstalowaną wtyczkę, czy wtyczki, które zabezpieczą twój serwis przed napływem spamu. Niestety spam w formie komentarzy jest dużą zmorą na stronach w WordPress.

Najlepszą wtyczką w tym zakreie jest Akismet – wyłapuje ponad 90% spamu i nie wymaga twojej interwencji.

Wtyczka ta dla stron o charakterze komercyjnym, takich jak sklep internetowy, wymaga wykupienia licencji. Warto jednak to zrobić, aby zaoszczędzić swój czas i nie przejmować się spamem.

2. Wtyczki SEO, optymalizujące serwis

To niezbędne wtyczki do prawidłowej optymalizacji twojego serwisu pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki nim twój sklep będzie się lepiej pozycjonował i będzie bardziej użyteczny dla odwiedzających.

WordPress SEO Yoast – najlepsza obecnie wtyczka w tym zakresie. Posiada szereg opcji, które można łatwo ustawić. Dotyczą one między innymi: meta tagów, mapy strony, linków bezpośrednich, indeksacji i feed.

WordPress Related Posts – wtyczka, dzięki której dodasz pod każdym artykułem na twoim blogu sklepowym linki do innych podobnych artykułów z twojej strony. Dzięki temu nie tylko czytelnicy dłużej pozostaną na twojej stronie, ale również jest to dobry sposób dla robotów wyszukiwarek internetowych do dotarcia do starszej treści na twojej stronie.

Broken Link Checker – doskonała wtyczka do sprawdzania prawidłowości linków w obrebie twojego serwisu. Wtyczka ta pokaże, które linki zawierają błędy, gdzie się znajdują i przedstawi opcje  w zakresie naprawy czy usunięcia linków.

3. Wtyczki zabezpieczające i wpływające na szybsze działanie serwisu

Wskazane zagadnienia to bardzo ważne aspekty prawidłowego funkcjonowania twojego sklpeu internetowego. Tutaj polecamy dwie wtyczki:

Wordfence Security – bardzo dobra wtyczka posiadająca szereg ustawień dobrze zabepzieczających twój sklep internetowy. Dodatkowo ma ona również ustawienia w zakresie zwiększenia czasu ładowania się Twojej witryny.

WP Database Backup – wtyczka, dzięki, której wykonany zostanie automatycznie backup bazy danych twojego sklepu. Ty ustalasz jak często ma on zostać wykonany oraz, na jaki email przesłany. W razie jakichkolwiek problemów z bazą danych, wystarczy zaimportować wygenerowany backup.

4. Wtyczki powiązane z mediami społecznymi

Jeżeli chcesz budować wartość twojego serwisu i zwiększać grono czytelników, i klientów musisz powiązać swój serwis z popularnymi serwisami społecznymi.

Emailit Social Share – dzięki tej wtyczce dodasz do paska bocznego oraz pod każdym wpisem czy produktem zestaw fajnych ikonek do dzielenia się przez innych treścią z twojego sklepu czy bloga sklepowego na Facebook, Google +, LinkedIn, Twitter czy Pinterest.

Social Media Widget – użyty przez ciebie szablon sklepowy może mieć tą funkcję już wbudowaną. Jeżeli jednak jej nie ma, to dzięki tej wtyczce dodasz do swojego sklepu ikonki w powiązanu z linkami do Twoich profili na Facebook, Twitter, LinkedIn, Youtube, Pinterest + wiele innych. Wtyczka ta ma sporo ciekawych ustawień w tym zakresie.

5. Wtyczki do rozwiązań wymaganych prawem

UK Cookie Consent – wtyczka dzięki, której dodasz wiadomość wyświetlającą się w twoim sklepie informującą o używaniu przez serwis plików cookies. Taka informacja jest wymagana prawem i musisz ja u siebie mieć. Więcej w tym zakresie przeczytasz tutaj.

6. Wtyczki do statystyk, do subskrybcji komentarzy

W tym zakresie polecamy bardzo dobrą wtyczkę Jetpack – dzięki niej będziesz mieć dostep do podstawowych statystyk Twojego sklepu internetowego (niezależnie od tych generowanych przez Google Analytics). Możesz również ustawić subskrybcję Twojego bloga sklepowego czy jedynie komentarzy do niego. Plus bardzo wiele dodatkowych opcji, które możesz włączyć, bądź wyłączyć.

7. Wtyczki sklepowe

Oczywiście w tym zakresie rozwiązaniem, które musisz zainstalować jest WooCommerce.

Podsumowanie

Oprócz wskazanych wtyczek, możesz potrzebować jeszcze dodatkowych. Mogą one być wymagane do prawidłowego funkcjonowania Twojego szablonu, bądź niezbędne do dodania jakiś dodatkowych funkcji do Twojego sklepu.

 

Justyna Bizdra

Author Justyna Bizdra

More posts by Justyna Bizdra

Join the discussion One Comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.