Skip to main content

Szybkość jest obsesją nie tylko kierowców Formuły 1, biegaczy, ale również użytkowników internetu oraz głównych wyszukiwarek takich jak Google. I tu szybkość, to znaczy szybkość strony, jest „być albo nie być” dla Twojej platformy www. Jak opisaliśmy w poprzednim artykule, jeśli Twój sklep internetowy jest wolniejszy niż strony www konkurencji, zaczniesz zauważać spadek sprzedaży online poprzez Twoją stronę, oraz zmniejszy się ilość odwiedzających ją. Internauci i wyszukiwarki nie mają cierpliwości dla wolnych stron.

By rozpędzić Twój sklep www i zacząć marzyć o wygranej w wyścigu do pierwszych pozycji w wyszukiwaniach na dane słowo kluczowe, zwiększających się konwersjach (ilości sprzedaży do liczby odwiedzających), jednym z działań, które trzeba wykonać, to przyspieszenie ładowania się zdjęć, filmów, plików dźwiękowych, zmniejszenie obciążenia serwera wspomnianymi plikami.

Wykonasz to za pomocą połączenia sklepu z CDN.

CDN, to Content Delivery Network, który umożliwia twojej stronie szybsze ładowanie zdjęć, filmów etc.

W jaki sposób się to odbywa:

Jeśli korzystasz z CDN, bez względu na lokalizację, z której użytkownicy korzystają z twojego sklepu www, czas oczekiwania na załadowanie zdjęć, filmów, będzie bardzo podobny. Dzieje się tak, ponieważ pliki, na przykład zdjęcia, przeniesione do systemu CDN, są kopiowane na wiele szybkich rozsianych po całym świecie serwerów. Osoba oglądająca stronę w Los Angeles skorzysta z serwera najbliższego swojej lokalizacji (na przykład zlokalizowanego w Denver), a osoba oglądająca w Warszawie, z serwera w Dublinie czy nawet w Warszawie.

Najlepsze serwisy CDN: (Kliknij w grafikę by ją powiększyć)

 

serwisy CDN

 

Według serwisu Top ten Reviews, najlepszym obecnie serwisem CDN jest CacheFly. Wśród najbardziej godnych uwagi CDN znalazły się jeszcze MaxCDN, Amazon S3, CDN77, CDN Networks i inne.

 


Przyjrzyjmy się pięciu z nich:

 

1. AMAZON S3 oraz AMAZON CLOUDFRONT

Amazon S3

 

Testuj za Darmo: do dyspozycji 5GB przestrzeni dyskowej, 15BG na transfer danych, 20 000 GET żądań, 2000 PUT żądań miesięcznie, na okres do 12 miesięcy.

 

Koszt: Używanie przestrzeni Serwis Amazon S3 kosztuje od 3 centów od każdego 1GB użytej przestrzeni. Amazon CloudFront kosztuje 12 centów za pierwsze 10 TeraBajtów miesięcznie.

Amazon S3 jest przestrzenią dyskową ułatwiającą prace stronom internetowym. Amazon CloudFront jest serwisem CDN, o (według Serwisu Top ten Reviews) 32 serwerach rozsianych po całym świecie, 12 zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. CloudFront oferuje klientom ten sam system serwerów, który używany jest do prowadzenia wszystkich stron Amazon.com

Szczegóły: Kliknij w ten Link

2. CacheFly

CacheFly CDNTestuj za Darmo: testuj serwis przez jeden miesiąc gratis. Opłaty zaczynają się od $99 miesięcznie za użycie 256GB przepustowości oraz 1000MB przestrzeni dyskowej. Uznawany za najbardziej godny zaufania serwis CDN. Posiada co najmniej 40 serwerów rozsianych po całym świecie, z czego 9 zlokalizowanych jest w USA, oraz jeden zlokalizowany w Warszawie.

Ów serwis gwarantuje otwieralność plików na Twojej stronie 10 razy szybciej niż ma to miejsce gdy korzystasz z innych serwisów CDN.

Firma powstała w 2002 roku i obsługuje takie strony jak: Bank of America, Microsoft, Adobe, The Economist, Toyota, LG i inne.

Szczegóły CacheFly: Link

3. MAXCDN

MaxCDN SerwisTestuj za darmo: okres testowy jest dostępny, gdy używasz powyżej 15TB (Terabajty) przesyłu danych miesięcznie. W tym czasie masz dostęp do wszystkich elementów planu dla przedsiębiorców, między innymi nielimitowanego przesyłu danych, pomoc przy instalacji.Opłaty rozpoczynają się przepustowości 100BG miesięcznie dla dwóch domen,  w cenie od $9.

MaxCDN operuje serwerami na całym świecie, między innymi w Chinach, USA, Australii. Ma najmniejszy procent awaryjności spośród 10 najlepszych serwisów CDN, oraz najszybszy czas odpowiedzi swoich serwerów na pobrania plików. Według użytkowników, jest prosty w obsłudze, instalacja pluginu W3 Total Cache przebiega szybko, poprzez aktywację w panelu pluginu na twojej stronie www.

Używany jest między innymi przez The Washington Times, Kodak. Uzyskał pochlebną ocenę Joost de Valka, autora popularnego pluginu WordPress Yoost, ułatwiającego pozycjonowanie stron, sklepów internetowych oraz ich optymalizację.

Szczegóły: Kliknij w link

 4. CDN77

CDN77 SerwisTestuj za Darmo: Serwis oferuje Ci 14 dni okresu testowego. Następnie płacisz za ilość przesyłu, zaczynając od $49 miesięcznie za 1 Terabajt aż do 30 Terabajtów miesięcznie. Cena obowiązuje mieszkańców Ameryki oraz Europy. Osoby korzystające z serwisu CDN77 z innych części świata zapłacą za serwis więcej.

Operuje 23 serwerami na całym świecie, na pięciu kontynentach, w 21 krajach. Najbliższy Polsce serwer zlokalizowany jest w Pradze.

Ma niewiele wyższy procent awaryjności niż wspomniany wyżej MaxCDN, jest wyposażony w technologię umożliwiająca szczególnie bezawaryjne obsługiwanie gier online, filmów wideo.

Używany między innymi przez Scania, Bet-at-home.com, Wizz.

Szczegóły: Kliknij w link

5. CDN Networks

CDN NetworksTestuj za Darmo: Brak.

Cena ustalana jest indywidualnie, bazując na ilości stron aplikacji jakie będziesz przyspieszać, liczbie przesyłanych danych oraz mb danych przechowywanych na serwerach cdn.

Operuje ponad 140 serwerami na 6 kontynentach, w 95 miastach. Przyspiesza prace ponad 40 000 stron i sklepów internetowych. Obecny nawet w Rosji, Chinach, południowej i północnej Afryce, Ameryce Południowej. Niezwykle niski procent awaryjności, porównywalny z najbardziej godnym zaufania serwisem CDN: CacheFly.

Przyspiesza między innymi strony SaxoBank, Samsung, TESCO, Bang & Olufsen, Virgin Australia i inne.

Uznawany za jeden z najlepszych serwisów CDN.

Szczegóły: Kliknij w link

 


Konkluzja:

Przyspieszenie pracy stron internetowych, sklepów internetowych za pomocą serwisów CDN jest w zasięgu ręki. Jednak należy liczyć się z kosztami. Dlatego ta opcja jest częściej wybierana przez duże portale internetowe takie jak TESCO, banki, sklepy czy strony obciążone plikami graficznymi o sporej rozdzielczości.

Gdy pracujesz na małym blogu, małej, dopiero rozwijającym się sklepie www, serwisy CDN nie są Ci jeszcze potrzebne.

By przyspieszyć stronę często wystarczy wtedy przenieść ją na szybszy serwer (zwracaj uwagę na ilość pamięci RAM przeznaczonej dla jednego procesu), minimalizować wielkość plików graficznych, zainstalować plugin do cachowania (Super Cache, W3 Total Cache), zadbać o jakość kodu Java, CSS. Czytaj więcej w tym zakresie na naszym blogu: W 1 sekundę tracisz 7% klientów

Natomiast, gdy chcesz połączyć stronę z jednym z serwisów CDN, w kolejnym artykule dowiesz się jak krok po kroku przeprowadzić to działanie.

Szukasz konsultacji w tym zakresie w odniesieniu do sklepu Internetowego, czy strony internetowej? Zapraszamy do kontaktu z nami.

Treść tworzona miedzy innymi w oparciu o wiedzę, doświadczenie własne oraz:

http://small-business-cdn-review.toptenreviews.com/
http://premium.wpmudev.org/blog/top-cdn-services-to-make-your-wordpress-site-blazingly-fast/
http://www.hostway.com/blog/10-ways-to-make-your-website-load-faster/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Content_Delivery_Network

 

Cykl artykułów na temat zwiększenia szybkości sklepu:

Szybkość stronyCzęść Pierwsza: W 1 sekundę tracisz 7% sprzedaży

artykuł omawia zachowania internautów w przypadku wolno otwierających się stron. Znajdziesz tu linki do najlepszych narzędzi dostępnych online które umożliwią Ci zmierzenie szybkości swojej strony www, oraz poznasz sposoby na przyspieszenie stron, sklepów internetowych.

 

 

 

 

szybkość strony

 

 

 

 

Część Druga: 5 Serwisów CDN

Artykuł wyjaśnia zasadę działania serwisów CDN, pokazuje, w jaki sposób znacząco przyczyniają się zwiększenia szybkości stron, sklepów www. Podaje listę 10 najbardziej cenionych CDN, oraz charakteryzuje 5 z nich, wraz z cenami ich używania, długością darmowego okresu próbnego, itp.Amazon S3

 

Część Trzecia: Jak połączyć sklep www z serwisem CDN

Artykuł krok po kroku prowadzi poprzez proces połączenie wlasnej strony, sklepu internetowego z serwisem Amazon AWS oraz CloudFront. W mniej niż 20 minut dokonasz integracji i rozpoczniesz przyspieszanie sklepu www.

Martyna

Author Martyna

Zajmujaca sie e-commerce od ponad dwóch lat, pracująca w internecie od 5-ciu, z wykształcenia architekt, z zamiłowania przedsiębiorca, pasjonatka natury, gór, zwierząt, rozwoju osobistego. Patriotka. Kreatywna perfekcjonistka, jest tam gdzie otwarta przestrzeń, góry i ocean.

More posts by Martyna

Join the discussion One Comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.